Soutěž Postav si své hradisko

Začátkem září přihlásili pan učitel se souhlasem žáků deváté třídy naši školu do soutěže „Postav si své hradisko“ vyhlášené Muzeem Českého Těšína – Archeoparku v Chotěbuzi Podoboře. Zprvu se zdálo, že máme plno času, ale postupně jsme zjistili, že příliš kvapí a poslední dny v lednu jsme pracovali na plné obrátky.

Jak jsme postupovali? Nejprve jsme budovali jednotlivé domky. Z kolíčků a proutí, které jsme vyplnili mazanicí. Potom jsme vztyčili krovy, vyvázali a začali pokládat střešní krytinu. Volba padla na stébla trávy a popravdě to byla piplačka. Mezitím jsme z polystyrenu začali budovat návrší, na kterém bude hradisko stát. Pomocí tavného drátu kluci modelovali kopec. Výsledný vzhled doplnily dodatkové valy. Následovalo barvení trávy, skaliska, cestiček a zahrádky. Okolo vánoc nastartovaly práce na zajištění hradeb a mohutně jsme začali ořezávat kolíčky, které jsme na koncích zašpičatili. Leden už probíhal v duchu kompletace hradeb – vyvazování, budováním věže se vstupem, zhotovení můstků a chodníků pro válečníky. Ačkoliv jsme nestihli vše, co bylo v plánu, přesto si myslím, že se nám práce – hradisko zdařilo.

Na konci ledna jsme odeslali model na výstavu, která je v hlavní expozici muzea. S napětím budeme čekat do konce března jestli naše hradisko bude oceněno. 🙂

Postup zhotovení modelu jsme zachytili na fotografiích. Děkuji žákům deváté třídy (někteří zásadně přispěli k dlu, jiní méně a někteří jako by nebyli) Standovi R., Michalovi S., Dominiku D., Robertu Šp., Danovi K., Veronice K., Robertu Šk., Lukáši K., Jardovi G., Martinovi R. a Vojtovi Š..

Ocenění modelu hradiště

V pátek 21. dubna k nám do školy přijeli zástupci českotěšínského muzea z Archeoparku Chotěbuz – Podobora, aby žákům IX. třídy předali ocenění za model v soutěži „Postav si své hradisko“ pro žáky II. stupně ZŠ a víceletých gymnázií. V konkurenci škol z Moravskoslezského kraje obsadili skvělé 2. místo. Ocenění převzali Stanislav Rojíček a Michal Smělík, kteří nad modelem strávili nejvíce hodin. I ostatní patří dík za to, že přiložili ruku k dílu a mohou tak společně navštívit na „volňáska“ Arheopark a rozdali si drobné upomínkové předměty. Škole zůstane jedinečná plaketa za účast v soutěži.